POGOTOWIE HYDRAULICZNE
 
BLOG

Spłuczki WCDo spłukiwania toalety niezbędna jest prawidłowo funkcjonująca spłuczka.

Najprostszym, ale coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest zamontowanie zwykłego zaworu kulowego ze śrubunkiem w rozmiarze 3/4 cala i połączenie go z rurą spustową za pomocą specjalnej gumowej złączki dostępnej już za kilka złotych w sklepach hydraulicznych. Jest to rozwiązanie nieestetyczne, ale za to najprostsze i prawie  bezawaryjne.

Kolejnym sposobem bardzo podobnym do poprzedniego jest także coraz rzadziej stosowany automat spłukujący. Jest to urządzenie, które po naciśnięciu przycisku otwiera dopływ wody do sedesu i po spuszczeniu około 6 litrów automatycznie się zamyka i odcina dopływ wody. Jest to urządzenie raczej archaiczne i obecnie nie stosowane, ale jak wszystko znajduje czasami swoich zwolenników, którzy wybierają właśnie taki system spłukiwania toalety.

Nieco innym, również rzadko obecnie spotykanym, ale za to badrzo efektywnym sposobem spłukiwania jest górnopłuk. Tego typu rozwiązanie to zwykły zbiornik zazwyczaj żeliwny, zawieszony wysoko nad sedesem, wyposażony w zawór napełniający tzw. "pływak" podłączony do instalacji wodnej i zawór spustowy, a całość połączona jest z sedesem za pomocą długiej rury. Obsługuje się go ciągnąc w dół za długi zwisający łańcuszek zaczepiony do zaworu spustowego zakończony pochwytem, a w efekcie podczas spłukiwania woda spływa z dużej wysokości i dzięki prędkości jaką osiąga na dole spłukiwanie jest bardzo efektywne, a nawet efektowne. Tego typu systemy spłukiwania można znależć w starych nieodremontowanych budynkach, a także w filmie Kingsajz. Obecnie niektórzy stosują takie rozwiązanie w łazienkach aranżowanych w stylu retro.

Następnym rodzajem spłuczek są dolnopłuki. To bardzo proste w obsłudze i naprawie zwykłe tanie spłuczki wykonane najczęściej z tworzyw sztycznych, zamontowane na ścianie za sedesem. Jest to również rozwiązanie z poprzedniej epoki, ale tak łatwe w obsłudze i naprawie, że jest jescze sporadycznie spotykane nawet dziś. 

Kolejnym rodzajem są tzw. kompakty czyli zestawy, w których sedes połączony jest z ceramiczną spłuczką za pomocą specjalnych śrub. Tutaj również serwis nie wymaga żadnych dużych umiejętności, gdyż dostęp do elementów umieszczonych wewnątrz spłuczki jest bardzo łatwy, a dostępność części zamiennych niemal nieograniczona. Jest to jednak nieporównywalnie gorsze rozwiązanie w porównaniu do nowoczesnych zestawów podtynkowych, które nieco opiszę poniżej.

Toaleta w zbudowie z sedesem podwieszanym to najnowsze rozwiązanie technologiczne stosowane w łazienkach 21 wieku.
Choć początek zestawów podtynkowych to druga połowa ubiegłego stulecia to obecnie stały się niemal podstawowym wyposażeniem każdej nowoczesnej łazienki.
Przede wszystkim i chyba najważniejszym aspektem posiadania podwieszanej toalety jest łatwość utrzymania czystości. Pod ceramiką podtynkową - sedesem lub bidetem podwieszanym mamy przestrzeń, do której jest łątwy dostęp i nie ma problemu z myciem podłogi np. za pomocą mopa. W przypadku posiadania ceramiki zamocowanej bezpośrednio do podłogi takiej możliwaości nie ma, Jest to zatem doskonałe miejsce dla kurzu, brudu i nieskończonęj ilości mikoskopijnych żyjątek takich jak bakterie i dla nieco większych również. Każdy hydraulik, który choć raz demontował sedes stojący na podłodze widział co się pod nim zgromadziło przez lata i czuł ten zapach. Tym co mają niski próg obrzydzenia serdecznie odradzam takie widoki. 
Kolejny pozytyw zestawów podtynkowych to estetyka. To co nie musi być widoczne może przecież zostać zasłonięte pięknymi ceramicznymi lub kamiennymi okładzinami. Tu ogranicza nas jedynie wyobrażnia i oczywiście zasobność portfela. W efekcie końcowym mamy widoczny jedynie ładny przycisk do obsługi spłuczki no i sam sedes. Wybór przrycisków jest niezmielnie duży, aby sprostać gustom klientów.
Przyciski bezdotykowe - jeszcze większy komfort dla użytkownika - jeszcze większa dbałość o higienę.
Przyciski do spłuczek podtynkowych mogą występować również w wersjach bezdotykowych. Są one wyposażone w czujnik ruchu, czujniki podczerwieni dzięki czemu woda  spłukuje toaletę bez konieczności naciskania przycisku dłonią. Fotokomórka załącza zawór spustowy i spłuczka działa bez fizycznego kontaktu z użytkownikiem. Oprócz tego bezdotykowe systemy spłukiwania posiadają możliwośc indywidualnych ustawień użytkownika. 
Co ma wisieć nie utonie - naprawdę bez obaw. Producenci zatrudniają specjalistów od projektowania. Tak samo jak można zaprojektować wielotonowy most, po którym jeżdzą tysiące załadowanych TIR'ów, który się nie zawali, tak samo można obliczyć wytrzymałość zestawu podtynkowego, abyśmy będąc w trakcie pewnych czynności nagle nie wylądowali na podłodze.
A co z naprawą?
W zestawach pod zabudowę spłuczka jest jedynym elementem, który po latach może wymagać serwisowania. Jest to element zintegrowany i nie ma możliwości odłączenia go w celu przeprowadzenia serwisu.
Producenci przewidzieli jednak możliwość wymiany zużytych elementów już na etapie projektu stosując otwór serwisowy. W spłuczkach podtynkowych dostęp do elementów odpowiadających za jej prawidłowe funkcjonowanie jest znacznie trudniejszy niż w traycyjnych kompaktach. Często bywa tak, że demontaż zaworu spustowego wymaga rozebrania go na czynniki pierwsze jeszcze wewnątrz spłuczki. Wymiana zaworu napełniającego w zestawach podtynkowych niektórych marek to również zdecydowanie bardziej skomplikowane zadanie niż w zwykłym kompakcie czy dolnopłuku. Podobnie jak w przypadku zaworu spustowego tzw. "dzwona" w niektórych modelach spłuczek podtynkowych aby zdemontować zawór napełniający trzeba rozebrać wiele elementów spłuczki, a niekiedy nawet sam zawór napełniający. No i co z tego? Od czego jest serwis spłuczek podtynkowych? Serwisant Mercedesa niech naprawia mercedesy, piekarz niech piecze chleb, a hydraulik to co do niego należy.
Fakt - w razie wystąpienia awarii, która może  zdarzyć się nie zwykle rzadko lub do okresowego serwisowania przyda się fachowiec. Pytanie staje się więc się retoryczne. Czy za komfort posiadania super nowoczesnego urządzenia wraz ze wszystkimi udogodnieniami jakie ono oferuje nie warto raz na 15 lat wezwać serwisanta? Oczywiście, że warto.
Poza tym, zestawy podtynkowe renomowanych producentów - tych, którzy wprowadzili je do swojego asortymentu dawno temu, przez lata modernizowali i unowocześniali technologie są naprawdę niemal bezawaryjne. Jedynym warunkiem jaki koniecznie trzeba spełnić, aby takimi były jest prawidłowy motaż - w 100% zgodny z instrukcją i zalecaniami producenta. Jeżeli zostanie zachowany - można spać spokojnie i zapomnieć o kwestii napraw pzez długie lata.


 
Zestaw podtynkowy Geberit
Spluczka w zabudowie
Zestaw podtynkowy
Sedes z umywalka w zestawie

◄ POWRÓT
KONTAKT - HYDRAULIK ŁÓDŹ

Potrzebujesz pomocy fachowca? Zadzwoń, napisz email lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe i odpowiemy na wszystkie pytania.
 
adam@hydraulik-lodz.net
 
Adres:

Twój Hydraulik Łódź

https://hydraulik-lodz.net

tel: 503560864


ul. Wdzięczna 2/29

93-308 Łódź


 
Wypełnij wszystkie pola oznaczone symbolem *.
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
 • Hydraulik Łódż Górna
 •  Hydraulik Łódź Chojny
 • Hydraulik Łódź Sródmieście
 • Hydraulik Łódź Bałuty
 • Hydraulik Łódź Polesie
 • Hydraulik Łódź Retkinia
 • Hydraulik Łódź Karolew
 • Hydraulik Łódż Złotno
 • Hydraulik Łódź Widzew
 • Hydraulik Łódź Dąbrowa
 • Hydraulik Łódź Ruda
 • Hydraulik Łódź Koziny
 • Hydraulik Łódź Olechów
 • Hydraulik Łódź Janów
 • Hydraulik Łódź Zarzew
 • Hydraulik Łódź Karolew
 • Hydraulik Łódź Teofilów
 • Hydraulik Łódź Radogoszcz
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 - HYDRAULIK-LODZ.NET
hydraulik Wrocław, projektowanie stron WWW, hosting - netwave.pl
Hydraulik Łódź https://hydraulik-lodz.net/__template/img/image.jpg https://hydraulik-lodz.net/__template/img/logo3.png $ Hydraulik Łódź - potrzebujesz pomocy fachowca? Zadzwoń, napisz email lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe i odpowiemy na wszystkie pytania. Łódź +48 503 560 864 adam@hydraulik-lodz.net 5 5 1 20