Oszczędzanie wody
Woda jeszcze jakiś czas temu była dobrem ogólnie dostępnym, tanim i mało kto myślał o jej oszczędzaniu. W obecnym czasie staje się jednak coraz droższa. Od jej zużycia zależna jest opłata za odprowadzanie ścieków i wywóz odpadów. Dla wielu użtykowników ciepłej wody użytkowej dostarczanej przez miasto znaczącym wydatkiem jest opłata za jej ogrzanie. Ceny podgrzania wody nieustannie rosną i zapewne będą rosły na skutek drastycznie zwiększających się cen paliw zwłaszcza tych kopalnych. Odbiorcy zimnej wody użytkowej ogrzewający ją we własnym zakresie mieszkający w budynkach jednorodzinnych także ponoszą coraz większe koszty ogrzewania wody.
To wszystko sprawia, iż dla wielu konieczne staje się oszczędzanie wody. Mniejsze zużycie to przecież nie tylko niższy rachunek za wodę, ale także i za energię potrzebną do jej ogrzania.
Należy pamiętać również o ekologii. Oszczędzanie coraz to mniejszych zasobów wody na naszej planecie to przyczynianie się do dbałości o środowisko naturalne, znmiejszenie ryzyka występowania suszy i powodzi oraz bardzo niebezpiecznego ocieplenia klimatu.
Sposoby na oszczędzanie wody:
- Oszczędne korzystanie z umywalki
Umiejętne korzystanie z wody podczas mycia zębów. Należy pamiętać, aby za każdym razem gdy szczotkujemy zęby i chwilowo nie korzystamy z wody zakręcać kran.
Podobnie podczas golenia się nie należy odkręcać wody, gdy nie jest w danej chwili niezbędna.
Podczas korzystania z prysznica odkręcaj wodę tylko w takim stopniu w jakim jest ona potrzebna. Nie biczuj ciała pełnym ciśnieniem. Oczywiście nie bez znaczenia jest też czas jaki spędzasz pod prysznicem. Im krócej, tym oszczędniej. Nie korzystaj z deszczownicy, używaj słuchawki prysznicowej.
Jeśli nie posiadasz prysznica i korzystasz z wanny nie wypełniaj jej wodą po brzegi. Zamontuj zasłonę lub parawan wannowy, aby mieć możliwość używania wanny jak prysznica.
Jeśli nie korzystasz ze zmywarki, dobrym sposobem na zaoszczędzenie wody jest wstępne spłukanie naczyń bierzącą wodą, namoczenie ich przez pewien czas w komorze zlewozmywaka wypełnionej wodą z płynem do mycia naczyń, a dopiero na końcu właściwe mycie i spłukanie bierzącą wodą odkręconą tak, aby nie powodować nadmiernego niepotrzebnego zużycia. No i oczywiście nie wrzucaj resztek do zlewozmywaka tylko do kosza. Zlew to nie śmietnik.
Jeśli zmywasz naczynia w zmywarce pamiętaj, aby uruchamiać ją dopiero gdy jest pełna. Zmywarka zużywa tyle samo wody niezależnie od ilości naczyń umieszczonych wewnątrz. Pamiętaj o poprawnym ustawieniu naczyń w zmywarce, aby mycie było dokładne. Unikniesz w ten sposób poprawek po zmywarce.
Pamiętaj, że pralka automatyczna dobiera ilość wody w zależności od ustawionego programu, a nie od ilości włożonych do niej ubrań. Dlatego zawsze przed włączeniem pralki upewnij się, że masz ją załadowaną do pełna. Pranie jednej pary spodni zużywa tyle samo wody co dziesięciu par.
Nie wielu zdaje sobie sprawę, że spłuczka w toalecie jest najbardziej wodożernym urządzeniem w każdym domu. Jedno pełne spłukanie to zużycie 9 litów wody. Łatwo więc policzyć ile litrów wody zużywa dziennie czteoosobowa rodzina. 100 lirów czy więcej? - DZIENNIE!!! Warto więc w miarę możliwości korzystać z funkcji STOP jaką posiada wiele spłuczek typu kompakt. W spłuczkach podtynkowych należy używać przycisku służącego do spłukiwania mniejszą ilością wody - oczywiście jeżeli nie ma potrzeby spłukania całą zawartością spłuczki.
No i najwżniejsze - należy dbać o sprawność spłuczki. Każda nieszczelność spłuczki powoduje ciągłe zużycie wody, za którą trzeba będzie przecież zapłacić.
W razie stwierdzenia nawet delikatnego przecieku wody, spływanie małej strużki ze spłuczki do sedesu niezwłocznie wezwij
serwis spłuczek aby usunąć usterkę.
Kapiący kran to kolejne urządzenie, które naraża Cię na ponoszenie dodatkowych kosztów. Woda kapiąca z wylewki baterii to nie tylko irytujący dżwięk, który słyszysz non-stop. Po pierwsze jest to marnotrawstwo wody , a po drugie każda kropla drąży Twój portfel i zabiera Ci pieniądze. Zadbaj o sprawność armatury sanitarnej w swoim domu. Jeżeli chcesz, skorzystaj z usług firmy oferującej
serwis armatury.
Zbieraj deszczówkę. Kup sobie piękny zbiornik na wodę opadową, który stanie się ozdobą Twojego ogrodu. Zawsze możesz użyć zwykłej beczki, a najlepiej kilku dużych, najlepiej czarnych aby woda szybciej się nagrzewała od słońca. Skróć rynnę do wysokości 2m nad ziemią, załóż kolanko i kawałek rury skierowanej do pojemnika na wodę. Zbieraj deszczówkę! Im wjęcej tym lepiej. W okresie braku deszczu zyskasz darmowe żródło wody do podlewania i to wraz z nawozem. Woda opadowa zawiera w sobie wiele składników potrzebnych roślinom, których nie ma w kranówce (pyłki, mikroorganizmy, sole mineralne). Podlewaj rośliny konewką wieczorem, gdy słońce nie operuje już nad Twoją zielenią - wtedy woda wsiąknie w glebę i nie odparuje w kilka minut. Wieczorem woda jest ciepła po nagrzaniu się od słońca w dzień. Rośliny lubią ciepłą wodę opadową. Podlewanie deszczówką zaowocuje nie tylko piękną ogrodową zielenią ale i zaoszczędzonymi pieniędzmi. Gromadząc wodę opadową wpływasz na ochronę środowiska i dbasz o naszą jedyną i niezastąpioną, piękną planetę.